Konferencje Krakowskie

Pułapka średniego dochodu

Aby nie wpaść w pułapkę średniego dochodu buduje się przemysł klasy światowej - podkreślił prezes Instytutu Sobieskiego Jan Filip Staniłko w czasie panelu  „Jakie będą motory rozwoju Polski po 2020 roku?”

 

 Jego rozważania były poświęcone odpowiedzi na pytanie, czy Polska wpada w pułapkę średniego dochodu? Prezes Staniłko zwrócił uwagę, że w tę pułapkę popada się wówczas, gdy wcześniejsze czynniki wzrostu sprawiają, że stajemy się niekonkurencyjni w związku z rosnącymi płacami. Gospodarka nie potrafi przejść od wzrostu napędzanego zasobami (naturalnymi, ludzkimi czy finansowymi), gdzie są niskie koszty pracy do wzrostu opartego na produktywności. Prezes Instytutu Sobieskiego zaznaczył, że w rozwiniętych krajach  rynki i rząd uzupełniają się, a nie zastępują.

Zaznaczył, że są trzy cele polityki gospodarczej:  wydajność produkcji, stabilność makrogospodarcza, sprawiedliwość dystrybucyjna.

Prezentacja 

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020