Konferencje Krakowskie

4 Konferencja Krakowska - Unia Europejska. Dylematy XXI wieku – 13-14 czerwca 2011

IV Konferencja Krakowska - scenariusze dla Europy

Unia Europejska nie rozpadnie się, ale przywódcy państw wspólnoty muszą osiągnąć kompromis w sprawie integracji wspólnoty, a Europejczycy powinni być bardziej przedsiębiorczy, kreatywni i innowacyjni, po to, aby UE nie znalazła się na peryferiach szybko rozwijającego się świata. Takie są wnioski z IV Konferencji Krakowskiej „Unia Europejska - dylematy XXI wieku”, która odbyła się pod Wawelem 13 i 14 czerwca 2011 r.

Podczas konferencji wiele mówiono o szybko rozwijających się Chinach i Indiach, które wkrótce mogą stać się najpotężniejszymi gospodarkami świata. Europa, której społeczeństwo starzeje się, jest mniej kreatywne, otwarte i innowacyjne od Amerykanów czy Azjatów, musi stawić czoła współczesnym wzywaniom.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa zwrócił uwagę, że krakowska debata o przyszłości Unii odbywa się w wyjątkowym czasie, na kilkanaście dni przed objęciem przez Polskę prezydencji w UE. Jest to szansa naszego kraju na nadanie tonu dyskusji o przyszłości wspólnoty, a dla Małopolski na zaprezentowanie bogatego dziedzictwa, sprawności organizacyjnej, ale także pokazanie tego, co udało się osiągnąć dzięki inwestycjom. Wicemarszałek Roman Ciepiela podkreślił, że jednym z wyzwań na najbliższe lata będzie rozwój kapitału intelektualnego.

Jak ocenił minister Michał Boni, Polska i Europa muszą stawić czoło wyzwaniom  klimatycznym, energetycznym i demograficznym. Szacuje się, że w 2100 r. glob będzie zamieszkiwało 10 mld ludzi.  Dodał, że problemem wielu krajów Europy, w tym Polski jest niski poziom innowacyjności, bierność społeczeństw. Zaznaczył, że Polska może wnieść do Unii wielką siłę zmian.

Zdaniem prof. Antoniego Kuklińskiego powstanie UE jest największą innowacją instytucjonalną XX wieku. To przełom w historii kontynentu zwaśnionych narodów, społeczeństw i państw. Przekonywał, że Unia potrzebuje dalszej integracji i silnego przywódcy w postaci prezydenta reprezentującego wspólnotę. Dr hab. Krzysztof Szczerski (UJ)  podkreślił, że Unia potrzebuje demokracji międzyrządowej, wspólnej władzy walutowej i formy rozwoju łączącej w sobie jednocześnie spójność, konkurencyjność i solidarność. Należy odrzucić sposób myślenia polegający na absolutyzowaniu jednego punktu widzenia. 

Senator Janusz Sepioł zaznaczył, że Polska powinna walczyć o rolę lidera w Europie Środkowej, gdyż ma do tego warunki - m.in. bardzo dobrą dyplomację, znakomite ośrodki myśli strategicznej, najlepszą armię w regionie. 

PROGRAM IV KONFERENCJI KRAKOWSKIEJ 

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020