Konferencje Krakowskie

Musimy podejmować ryzyko

- Możemy przełamać barierę we współpracy nauki z przemysłem - zaznaczył prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, doradca społeczny Prezydenta RP podczas panelu „Przedsiębiorczość i innowacje – obszar dominacji nadchodzących dekad?” 

 

 

W swoim wystąpieniu zastanawiał się co stymuluje innowacje, a czego Polska jeszcze nie zrobiła w obszarze innowacyjności. Jego zdaniem błędem jest przekonanie, że badaniami naukowymi powinni się zajmować tylko naukowcy Jest za mało firm, które prowadzą badania naukowe, wdrożeniowe.

To co jest innowacyjne jest obarczone ryzykiem – zaznaczył prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W przypadku firm trzeba obniżać to ryzyko, aby angażowały się one w innowacyjność – zaznaczył prof. Żylicz. Jego zdaniem nieumiejętność podejmowania ryzyka jest wielką barierą w rozwoju innowacyjności. Musimy się nauczyć podejmować to ryzyko zarówno w nauce, jak i przedsiębiorczości. Zaznaczył, że tani, łatwo pieniądz ogranicza innowacyjność. Ważny jest tu przede wszystkim dobry pomysł – zaznaczył.

W swoim wystąpieniu prof. Żylicz zaznaczył, że istnieje korelacja między poziomem naukowym a współczynnikiem Innowacyjności. Zadał pytanie co ma zrobić Polska, która wydaje z budżetu na badania i rozwój tyle ile wynosi budżet pojedynczego uniwersytetu np. Cambridge czy Stanford? Zdaniem prof. Żylicza Polska powinna m.in. systematycznie zwiększyć budżet na badania i rozwój w tym na badania podstawowe; tworzyć platformy przemysłowe aby w przyszłości powstały firmy globalne; wspierać badania naukowe w firmach, które wytworzyły oryginalne technologie i innowacyjne produkty; wspierać przekształcenie się kilku uczelni w uniwersytety badawcze; wspierać przenoszenie się do Polski jednostek badawczo-rozwojowych globalnych firm; wspierać partnerstwo nauki i przemysłu.

Prezentacja

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020