Konferencje Krakowskie

dr Marcin Zaborowski

Trzy oblicza kryzysu

Mamy do czynienia z trzema podstawowymi obliczami kryzysu. Pierwsze aspekt dotyczy agresywnej polityki Rosji i jej inwazji na Ukrainie oraz działań na Morzu Bałtyckim - zaznaczył dr Marcin Zaborowski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, podczas panelu ”Jakiej myśli geopolitycznej potrzebuje dziś Polska?”

W jego opinii drugim elementem kryzysu jest rosnące zagrożenie fundamentalizmem islamskim co powoduje dużą falę emigracji. Trzecim aspektem jest recesja w gospodarce i zagrożenie rosnącym populizmem.

W obliczu pierwszego zagrożenia Polska powinna więcej wydawać na politykę obronną, domagać się wzmocnienia wschodniej flanki NATO – co ma już miejsce. Polska nie może pozostać sama, dlatego musimy pokazywać, że jesteśmy dobrym sojusznikiem i okazywać solidarność, kiedy zachodzi taka potrzeba. W przypadku Ukrainy Polska może wspomóc Ukrainę ewentualnymi dostawami gazu po zakończeniu budowy gazoportu. Nasz kraj powinien się zaangażować także w ożywienie Grupy Wyszehradzkiej.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020