Konferencje Krakowskie

prof. Piotr Kłodkowski

Kierunek Azja

Ciężar polityki zagranicznej przesuwa się w kierunku Azji - powiedział prof. Piotr Kłodkowski – rektor Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w czasie II panelu ” Jakiej myśli geopolitycznej potrzebuje dziś Polska?”

Jego zdaniem państwa Azji nie postrzegają Unii Europejskiej jako jedności i interesują się państwami Unii w kontekście stosunków dwustronnych. Zaznaczył, że wiele państw europejskich prowadzi bardzo aktywną dyplomację w Azji. Jego zdaniem to właśnie relacje z Azją mogą pozwolić krajom UE zapewnić wzrost gospodarczy.

Prof. Kłodkowski zaznaczył, że Małopolska dostrzegła potencjał Indii i nawiązała relacje z tym kraje. Firmy indyjskie ulokowały duże środki w Małopolsce. Koncern ArcelorMittal zainwestował w przemysł stalowy. Małopolska przyciągnęła firmy z indyjskiej branży filmowej , które kręcą tutaj swoje obrazy. Samorządy mogą odegrać znaczącą rolę w budowaniu relacji z azjatyckimi regonami.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020