Konferencje Krakowskie

Maciej Reluga

Korzyści z kryzysu

Niekorzystne tendencje, jakie obserwujemy w Europie są korzystne dla nas - zaznaczył Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, w czasie I panelu „Zagrożenia dla polskiej gospodarki w czasach niepewności”.

Podkreślił, że polscy przedsiębiorcy dobrze poradzili sobie z kryzysem w ciągu ostatnich 7-lat. Korzystamy z tego, że Niemcy są motorem gospodarki europejskiej, eksportując wiele towarów. Polscy przedsiębiorcy dostarczają niemieckiej gospodarce wiele towarów, które są sprzedawane pod marką naszego zachodniego sąsiada. Z drugiej strony nastąpiła duża dywersyfikacja polskiego eksportu. Nasze towary są sprzedawane na rynkach Ameryki Południowej, Azji i Afryki – zaznaczył.

Podkreślił, że problemem staje się brak rąk do pracy w Polsce. - Ludzie szukają pracy za granicą a nie w innym mieście. Młodzi często natomiast szukają zatrudnienia, a nie pracy – zaznaczył Maciej Reluga.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020