Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

dr n. med. Marzena Dubiel – Stowarzyszenie Lekarze Nadziei

Sami możemy zmniejszyć ryzyko występowania demencji

Dr n. med. Marzena Dubiel ze Stowarzyszenia Lekarze Nadziei swoją wypowiedź rozpoczęła od omówienia przyczyn starzenia się i otępień oraz optymistycznego wątku zmniejszania ryzyka wystąpienia demencji. – Potencjalnie mamy wpływ na zmniejszenie demencji, która kiedyś była uznawana za pewien etap życia. Dzisiaj wiemy więcej i możemy modyfikować ryzyko zapadania na tę chorobę. Według badań można zwiększyć redukcję występowania otępienia nawet o 35 proc. poprzez zmniejszenie najczęstszych czynników jego występowania. I to jest kwestia stylu życia. 70 proc. ludzi ma świadomość, że może zredukować wystąpienie udaru, 30 proc. uważa, że może przesunąć w czasie pojawienie się choroby Alzheimera.

Dr Dubiel omówiła także zagadnienie rezerwy kognitywnej, czyli optymalizacji zdolności poznawczych seniorów i wymieniła czynniki wpływające na zwiększenie lub stabilizację tej rezerwy, gdyż nie jest ona stała i potencjalnie mamy na nią wpływ poprzez realizowanie profilaktycznych nawyków.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020