Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

Wiesława Borczyk – Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku

Więcej czasu dla osób starszych

– Co to są Uniwersytety Trzeciego Wieku? Są to placówki przeznaczone dla ludzi przechodzących na emeryturę, a liczba ich w Polsce sięga blisko 9 mln. Mają oni do dyspozycji jedynie 640 placówek w postaci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które zrzeszają ok. 115 tys osób. I tutaj jest problem tej dysproporcji. W naszym kraju dawniej mało uwagi poświęcało się osobom odchodzącym z rynku pracy. Należy stworzyć im możliwość i warunki, bo to nie jest grupa, która pójdzie walczyć, ale wciąż chcą zaplanować dalsze swoje życie – mówiła w imieniu seniorów Wiesława Borczyk, Prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Wiesława Borczyk poruszyła także temat braku czasu lekarzy specjalistów, którzy, zajęci swoimi obowiązkami na uczelniach, w placówkach zdrowotnych nie mają czasu, aby spotkać się ze starszymi osobami i przekazać im cenną wiedzę. – Kłopot polega na tym, że grupy seniorów są rozproszone poza aglomeracjami i dlatego trudno do nich dotrzeć.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020