Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

Łukasz Nowacki – Fundacja Transformacja, Dyrektor Zarządzający Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury

Natura podpowiada nam, dokąd zmierzamy

Łukasz Nowacki z Fundacji Transformacja zwrócił uwagę na aktualne przemiany współczesnego świata. – Następuje transformacja naszego światopoglądu, naszej rzeczywistości. W jaki sposób postrzegamy naszą rolę w tym świecie oraz to, co ten świat nam daje? Jesteśmy jego częścią czy jego władcami? Transformacja jest kluczowa na poziomie naszej świadomości.

Dyrektor Zarządzający Polskiego Instytutu Badawczego Permakultury omówił zagadnienie permakultury, czyli permanentnego rolnictwa. Na przykładzie bobra, wycinającego drzewa na prowadzonej przez niego farmie, pokazał zagadnienie chęci człowieka do dominacji i kontroli nad naturą. – Sprzeciwiałem się temu procesowi, uznałem to za szkody. Jednak bóbr wytnie jedno drzewo, ale zostawi pień, z którego wyrośnie kilka nowych pędów. Czy to nie jest obfitość? Czy on nie wie więcej na temat tego ekosystemu niż ja? I to jest ta transformacja, o którą nam tutaj chodzi. Natura podpowiada nam, dokąd zmierzamy.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020