Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

Dr Joanna Świątkowska – Dyrektor Programowy CYBERSEC

Przyspieszone zmiany opierają się na nowych technologiach

Dr Joanna Świątkowska – Dyrektor Programowy CYBERSEC, ekspert Instytutu Kościuszki – zaznaczyła, że świat od zawsze determinowany jest przez zmiany, ale w porównaniu do poprzednich pokoleń, dzisiejsze przeobrażenia nabierają szybkiego tempa i są znacznie bardziej skomplikowane, bo opierają się na nowoczesnej technologii.

– Wyścig o rolę w tej rywalizacji determinuje pozycję danego kraju. Nowoczesne technologie są w sercu geopolitycznych procesów. Gdzie Polska znajduje się w tym teatrze? Nigdy samodzielnie nie będziemy tu w stanie odegrać istotnej roli, w oderwaniu od innych partnerów, warstwa technologiczna na to nie porozwala. Należy szukać klucza gdzie indziej, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo naszego państwa. Największy deficyt, nie tylko Polski, ale także pozostałych krajów, to brak zrozumienia wyzwań i szans wynikających z użytkowania nowych technologii, np. długo nie zauważaliśmy możliwości budowania narracji poprzez nowe technologie – twierdzi Joanna Świątkowska.

Dr Świątkowska zauważyła, że jednym z najważniejszych wątków w kontekście bezpieczeństwa kraju w sieci jest współodpowiedzialność. – Będziemy tak bezpieczni, jak silnie i świadomie każdy z nas będzie myślał o bezpieczeństwie. Jest dużo zagrożeń, ale nowoczesne technologie są obietnicą wielu udogodnień dla wielu obszarów naszego funkcjonowania, które są przyjemne i wartościowe. Spróbujmy wyciągnąć z czarnego scenariusza optymistyczne wątki.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020