Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

prof. dr hab. Krzysztof Szczerski –  Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP

Cztery osie rywalizacji o pozycję Polski

– Geopolityka jest jednym z pól, gdzie musimy się odnaleźć jako Polska. Istnieją cztery osie, zmienne, rywalizacji o pozycję i status państwa: bezpieczeństwo, wpływy polityczne, interesy ekonomiczne oraz wizerunek. Te osie się przecinają i w ich zakresie odbywają się rywalizacje geopolityczne – stwierdził na otwarciu panelu „W obliczu ciągłej zmiany – globalny wyścig w geopolitycznym chaosie” prof. dr hab. Krzysztof Szczerski, Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Prezydenta RP.

 – Rolą państwa jest granie we wszystkich czterech obszarach. Jest to niezwykle wielowymiarowa i skomplikowana gra. Celem Pana Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy jest konsolidacja tych wszystkich obszarów na arenie międzynarodowej – dodał Minister Szczerski.

Krzysztof Szczerski zauważył jednocześnie, że ostatnie spośród czterech pól – czyli wizerunek, narracja o Polsce – ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju na arenie międzynarodowej i charakteryzuje się jednocześnie największym rozdźwiękiem.

– Wszytko zaczyna się w mikroskali, na co dzień. Cyberbezpieczeństwo zaczyna się w naszych domach i przenosi kolejno na poziom indywidualny i europejski. Czy jako Europa jesteśmy w stanie zagwarantować swoje bezpieczeństwo? Co każdy z nas jest w stanie dodać do budowania wolności przez świadome wybory? – zakończył pytaniami Szef Gabinetu Prezydenta RP.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020