Konferencje Krakowskie

11 Konferencja Krakowska - Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości - 18–19 czerwca 2018

Jacek Żakowski

Suwerenność a wolność to dwie różne rzeczy, które się zlały w jedno – Jacek Żakowski – Collegium Civitas, kierownik Katedry Dziennikarstwa

Wolność i suwerenność – te dwa pojęcia zlały się przez pół wieku PRL-u. Żyliśmy z przekonaniem, że wolność i suwerenność to jest to samo. To jedna z przyczyń stworzenia hybrydy „suwerennej niewoli” – wyobrażenia o państwie, że suwerenność władzy może się stać źródłem opresji dla obywateli. Ta rozbieżność ma fundamentalny wpływ na to, jak urządzaliśmy wolną Polskę.

Miejsce Polski w Europie jest pewne, pytanie, czy we wschodniej czy w zachodniej, bo to dwa zupełnie różne światy. Wielu z nas ma głęboko zakorzenione w tradycji wyobrażenie Polski wschodniej, wystarczy zwiedzić galerię portretów w Wilanowie.

Nie potrafię zrozumieć, jak to się stało, że pojawia się pytanie: Jakie wartości my możemy zaoferować Europie? Po '80 roku pytanie zasadne brzmi raczej: czego możemy się nauczyć od innych?

Wydawnictwa

okładka publikacji "Wiek wolności"

Organizator

Województwo Małopolskie

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020