Konferencje Krakowskie

11 Konferencja Krakowska - Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości - 18–19 czerwca 2018

Zbigniew Bartuś

„Czym jest wolność w Polsce?” – otwarcie konferencji: Zbigniew Bartuś – redaktor „Dziennika Polskiego”

Jestem wolnościoholikiem – powiedział Zbigniew Bartuś – redaktor „Dziennika Polskiego”, otwierając konferencję. – Jako dziennikarz podkreślam, że bez wolności nie ma dziennikarstwa, podobnie jak innych zawodów twórczych.

Część ludzi w świecie, nie tylko w Polsce, nie są fanami wolności. Dla mnie – mówił red. Bartuś – wolność to poszukiwanie sensu i prawdy. „Wiem, że nic nie wiem” - to dla jednych fascynująca możliwość poznawania świata, ale dla innych to horror, to hasło wywołuje w nich strach.

Pytanie – co politycy robią z wolnością i co robią ze strachem przed nią? Czy swoimi działaniami próbują go niwelować, czy raczej wykorzystują go i podsycają jako mechanizm sprawowania rządów?

Czym jest wolność A.D. 2018? Czym jest w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej? Czy od Unii przyjmujemy tylko pieniądze, czy również ideały? Czy będąc jej członkiem, Polska staje się bardziej czy mniej wolna?

Jak wreszcie objawia się wolność w Polsce, Małopolsce? Czy „Polak na zagrodzie równy wojewodzie”? Mam nadzieję, że odpowiedzi na te pytania padną w czasie tej konferencji.

Wydawnictwa

okładka publikacji "Wiek wolności"

Organizator

Województwo Małopolskie

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020