Konferencje Krakowskie

10 Konferencja Krakowska - Małopolska - globalne wyzwania, regionalne rozwiązania - 6-7 listopada 2017

Martyna Rubinowska

Innowacje społeczne to inne spojrzenie na świat

Z innowacjami społecznymi spotykamy się we wszystkich dziedzinach życia. Żyjemy w jednym świecie i to od nas zależy, czy będzie to świat zły i podzielony, czy taki, w którym będziemy współpracowali i grali w inną grę, niż w minionych wiekach – oceniła Martyna Rubinowska z Międzynarodowej Organizacji Innowatorów Społecznych ASHOKA podczas panelu poświęconego innowacjom społecznym X Konferencji Krakowskiej.

Jak zaznaczyła Martyna Rubinowska, innowacje społeczne często rozwiązują więcej niż jeden problem na raz. Podała przykład niemiecki, gdzie w jednym z gabinetów ginekologicznych wstępne badanie piersi przed skierowaniem na mammografię wykonują niewidome kobiety. Taka innowacja rozwiązuje dwa problemy – ułatwia lekarzowi racjonalne wydatkowanie funduszy na profilaktykę, a jednocześnie pozwala tworzyć miejsca pracy dla kobiet, które wykonują badania.
Jak zauważyła panelistka, do innowacji społecznych mozemy zaliczyć wiele wynalazków, które uważamy za oczywiste we współczesnym życiu. Choćby okulary, które są tak powszechne i znane, że trudno już wskazać ich twórcę.

Ashoka jest siecią innowatorów społecznych, obejmującą swoim działaniem ok. 90 krajów na świecie. W Polsce jest obecna od 1994 roku.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020