Konferencje Krakowskie

10 Konferencja Krakowska - Małopolska - globalne wyzwania, regionalne rozwiązania - 6-7 listopada 2017

prof. dr hab. Witold Orłowski

Technologia wyprzedziła gospodarkę

Żyjemy w czasach niebywałego tempa zmian technologicznych, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę - stwierdził prof. dr hab. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula w drugim dniu X Konferencji Krakowskiej w czasie panelu „Przemysł w erze globalizacji i cyfryzacji”.

 

Prof. Orłowski zaznaczył, ze technologia wyprzedziła gospodarkę i wyprzedziła nasze zdolności adaptacyjne. Gospodarka cały czas próbuje dogonić technologię, która ucieka coraz szybciej. Polska boryka się z podobnymi problemami jak inne kraje świata. Dzięki członkostwu w UE zyskaliśmy dostęp do rynku kapitału, usług, pomysłów co stwarza szanse na szybki rozwój. Szanse na rozwój tkwią jednak przede wszystkim w sposobie myślenia. Model rozwoju oparty na tańszych kosztach pracy jest nietrwały, ponieważ te koszty będą rosnąć. Powinniśmy wykorzystać członkostwo w UE do naszego rozwoju.

Stoimy przed wyborem: albo będziemy dalej obniżać koszty pracy albo będziemy podwyższać wydajność pracy – zaznaczył prof. Orłowski.

Gospodarka rynkowa ma duże zdolności dostosowawcze. Robotyzacja nie musi oznaczać wzrostu bezrobocia natomiast będzie wymagać zmian na rynku pracy. Polska musi wybrać czy chce być w awangardzie tych, którzy wprowadzają zmiany czy będzie tylko dostosowywać się do zachodzących zmian.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020