Konferencje Krakowskie

10 Konferencja Krakowska - Małopolska - globalne wyzwania, regionalne rozwiązania - 6-7 listopada 2017

dr Marek Benio

Perspektywa powrotu

Migracja czasowa oparta jest o swobodę świadczenia usług. Taki rodzaj migracji pozwala zrealizować marzenia o poprawie swojego statusu ekonomicznego, bo zarobione za granica pieniądze wydaje się we własnym kraju - zaznaczył dr Marek Benio, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Mobilności Pracy podczas II panelu X Konferencji Krakowskiej „Europa migrująca – Europa mobilna – Europa poszukująca”.

Marek Benio dodał, że Polska wyspecjalizowała się w dostarczaniu wysokiej jakości usług w Unii Europejskiej w oparciu o pracowników delegowanych.

W Polsce wskaźnik aktywności zawodowej wynosi 54 proc. i powoli rośnie, to oznacza, że są duże rezerwy na rynku pracy. Od 1989 r. w Polsce doszło do zjawiska wcześniejszego przechodzenia na emeryturę o około 5-6 lat wcześniej niż wynikało to z ustawowego wieku emerytalnego. Miało to uchronić wiele osób przed bezrobociem, ale stało się bardzo dużym obciążeniem dla budżetu państwa. W interesie nas wszystkich leży wydłużanie aktywności zawodowej Polaków – dodał dr Benio.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020