Konferencje Krakowskie

10 Konferencja Krakowska - Małopolska - globalne wyzwania, regionalne rozwiązania - 6-7 listopada 2017

 dr Joanna Świątkowska

Wnioski z amerykańskiej kampanii

Mamy coraz większą świadomość, że ponieważ żyjemy w erze informacji, to informacja będzie odgrywać oraz większe znacznie w konfliktach - zaznaczyła dr Joanna Świątkowska, dyrektor Programowa Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC podczas I panelu X Konferencji Krakowskiej „Europa zagrożona – współczesne wyzwania w zakresie bezpieczeństwa”.

W opinii dr Świątkowskiej cyberprzestrzeń jest budowana przede wszystkim przez podmioty prywatne, dlatego państwo w sferze bezpieczeństwa jest skazane na współpracę z takimi podmiotami. W Europie wyciągnęliśmy wnioski z tego, co działo się podczas kampanii prezydenckiej w USA, gdzie media tradycyjne chętnie odwoływały się do niesprawdzonych informacji rozpowszechnianych w Internecie.

Internet jest źródłem gromadzenia wielu informacji o nas tworzenia profili użytkowników, co ułatwia dotarcie do nich i manipulowanie nimi.

W walce z cyberterroryzmem mogą nam pomóc takie rozwiązania jak system Blockchaine i sztuczna inteligencja. Niestety wzrasta prawdopodobieństwo użycia skutecznego ataku terrorystycznego za pośrednictwem cyberprzestrzeni np. na systemy energetyczne czy teleinformatyczne.

Z bezpieczeństwa można uczynić przewagę konkurencyjną. Jednym z takich elementów jest wprowadzenie kwestii bezpieczeństwa do zamówień publicznych.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020