Konferencje Krakowskie

prof. Maciej Duszczyk

Niewidzialni imigranci

Polska długo prowadziła politykę ad hoc wobec imigrantów - zaznaczył prof. Maciej Duszczyk, kierownik Zespołu Polityk Migracyjnych z Ośrodka Badań nad Migracjami, podczas III Panelu „Imigracja – szansą dla Polski?”

Dodał, że dopiero przyjęta niedawno ustawa o cudzoziemcach wprowadziła instrument do realizowania polityki państwa w tym obszarze. Zaznaczył, że Polska powinna zareagować na problem rosnącej liczby imigrantów przybywających z Afryki do Europy Południowej.

W Polsce, zadaniem Macieja Duszczyka, mamy do czynienia przede wszystkim z „niewidzialną emigracją.” Kilkaset tysięcy imigrantów z Ukrainy żyje obok nas, ale my – poza osobami, które je zatrudniają - nie dostrzegamy przybyszów, nie komunikujemy się z nimi.

W naszym kraju nie ma natomiast polityki integracyjnej prowadzonej przez władze publiczne. Tym zajmują się tylko nieliczne organizacje pozarządowe, a problemy z integracją imigrantów będą narastać.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020