Konferencje Krakowskie

12 Konferencja Krakowska - Człowiek w drodze – z szacunkiem dla siebie, innych, przyrody - 2-3 grudnia 2019

prof. dr hab. Tomasz Grodzicki

W życiu róbmy to, co lubimy

III panel XII Konferencji Krakowskiej wprowadzeniem nt. zdrowia rozpoczął prof. dr hab. Tomasz Grodzicki z Collegium Medicum UJ. Profesor Grodzicki przybliżył definicję zdrowia jako stanu dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego oraz omówił, jakie czynniki mają na nie wpływ. Przytoczył szereg danych oraz pokrótce omówił funkcjonowanie służby zdrowia w Polsce oraz zaznaczył osobiste zdanie na temat problemów, jakich ten system od lat doświadcza. Wątki poruszone we wprowadzeniu dały początek szerszej dyskusji w gronie pozostałych panelistów.  

Profesor Grodzicki przewrotnie starał się animować dyskusję: – Zapytam trochę prowokacyjnie: z którymi czynnikami pogarszającymi stan zdrowia powinniśmy walczyć? Walczmy ze złymi czynnikami, nawykami, ale z głową. Musimy pamiętać o tym, żebyśmy w życiu robili to, co lubimy. 

– Nie mamy świadomości, ile kalorii dziennie zjadamy, stąd wszelkie diety i piramidy żywieniowe tracą sens. Powinniśmy ich zliczanie mieć w nawyku już od dziecka. Należy zacząć od edukacji w szkołach, od zwiększeniac świadomości – podsumował wątek zdrowego żywienia profesor Grodzicki.

Organizator

Województwo Małopolskie

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020