Konferencje Krakowskie

11 Konferencja Krakowska - Wiek wolności – od niepodległości do wyzwań przyszłości - 18–19 czerwca 2018

dr Paweł Kowal

Rozbijmy skorupę, w której utknęło postrzeganie roku 1918 – dr Paweł Kowal

Okresy przejściowe we współczesnej historii Polski.  W historii polskiej niepodległości po 1918 roku mieliśmy dwa okresy przejściowe: od 1918 do 1925 oraz po 1989 roku.  W obu przypadkach Polska kształtowała się w kontekście zmieniającego się świata.

 Obecnie również żyjemy w trzecim okresie przejściowym, który rozpoczął się około roku 2014. Jaka będzie jego granica? Może Brexit, może wybór Donalda Trumpa.

W tym kontekście zmienia się rozumienie, czym jest wolność. Po 1989 roku wolność rozumieliśmy bardzo dosłownie jako wolność od opresyjnych władz, ale to rozumienie powoli się kończy.

Żyjemy w pewnej iluzji wolności, skoro internet wie o nas niemal wszystko, skoro nasze dane osobowe krążą w sieci, bo sami je tam włożyliśmy.

W Polsce mamy do czynienia z książkowym przykładem, że bezpieczeństwo przedkładane jest nad wolność. Widać to w „centrum polskiej klasy średniej”, czyli Wilanowie, gdzie wszyscy udają, że należą do klasy wyższej, chociaż wszystko, co posiadają, zostało kupione na kredyt. Poczuciem bezpieczeństwa napędza się populizm.

Światełkiem w tunelu jest szukanie jakości. Prędzej czy później, w kontekście powszechnego i darmowego dostępu do dóbr kiepskiej jakości, będziemy gotowi zapłacić za dobra o jakości wyższej, bardziej wartościowe.

Wydawnictwa

okładka publikacji "Wiek wolności"

Organizator

Województwo Małopolskie

Patroni medialni

Telewizja Polska Kraków

Radio Kraków

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020