Konferencje Krakowskie

Rozsądek i emocje

Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Na pewne rzeczy musimy patrzeć z większym dystansem - podkreśli prof. Witold Orłowski podczas panelu „Co dalej z Europą? zagrożenia i perspektywy”.

Integracja europejska została rozpoczęta, aby zapewnić Europie bezpieczeństwo i dostatek – dodał rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Jeśli nie uda się przekonać Europejczyków, że na tych fundamentach będzie nadal budowana wspólnota, to Unia Europejska upadnie.

Zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach tempo integracji europejskiej zależało od zdroworozsądkowych czynników oraz od emocji. Przykład Brexitu pokazał jak rozjechały się rozsądek i emocje. Globalny kryzys ekonomiczny będzie trwał jeszcze długi, gdyż świat nie radzi sobie z garbem zadłużenia. W Unii Europejskiej dochodzi do tego brak sprawnego mechanizmu podejmowania decyzji – zaznaczył. - Uważam, że rozum, pchający w stronę integracji europejskiej, zwycięży – dodał prof. Orłowski.

Polska odnosi korzyści prawie na każdym polu z członkostwa w Unii Europejskiej. Z punktu widzenia gospodarczego nasz kraj musi szukać sposobu na umacnianie swojej konkurencyjnej pozycji. W tym celu potrzebna jest integracja i likwidacja barier protekcjonistycznych, co ułatwiłoby polskim firmom wchodzenie na rynki europejskie. Dla wzmocnienia w Polsce poczucia bezpieczeństwa konieczne jest wzmocnienie Unii Europejskiej.

Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020