Konferencje Krakowskie

Wiele wymiarów wolności

Relacje pomiędzy wolnością, jej wykorzystaniem w ciągu ostatnich 25 lat i jej ewolucją, granice wolności, modele rozwoju państwa polskiego, gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego – to tylko niektóre wątki poruszane przez autorów publikacji „Przyszłość wolności. Wymiar krajowy – regionalny – międzynarodowy”, która ukazała się właśnie w ramach serii „Biblioteki Małopolskiego Obserwatorium Polityki Rozwoju”.

Publikacja jest podsumowaniem debaty toczonej w czerwcu 2014 r. podczas VII Konferencji Krakowskiej. „Istotnym problemem jest deficyt całościowego obrazu świata w epoce specjalizacji. Obraz taki niezbędny jest zarówno przywódcom jak i ich wyborcom. Bez tego o przyszłości decyduje szamotanina priorytetów wymuszanych przez lobbystów i ruchy jednej sprawy” – pisze prof. Roman Galar. Liczne wątki poruszane przez autorów przedstawiają konsekwencje zmian, dokonujących się w Polsce i na świecie, kreślą możliwe scenariusz rozwoju.

„Nigdy w przyszłości nie dojdzie do pełnej, kompletnej globalizacji. Znam powiedzenie, że nigdy nie należy mówić nigdy, ale mówię. Nigdy! Cóż by bowiem oznaczało dopełnienie globalizacji i w związku z tym zakończenie tego procesu? Otóż cały świat, uwikłany jak dotychczas w olbrzymie kontrasty i podziały, musiałby przeobrazić się w jeden w pełni ekonomicznie i politycznie zintegrowany organizm. Musiałaby powstać wielka, złożona struktura, którą utrzymywałyby w spójności powszechnie obowiązujące reguły gry. Innymi słowy, cały organizm musiałby zostać podporządkowany tym samym instytucjom” – podkreśla prof. Grzegorz Kołodko.   

Nie zabrakło w publikacji rozważań na temat tego, że ciągle jeszcze pozostało nam wiele do zrobienia w celu zbudowania społeczeństwa obywatelskiego. „Przestawienie mentalności i kultury ze zniewolonego „homo sovieticus” na tory demokracji i wolności wymaga pokoleń. Ludzie adaptują się do nowego systemu politycznego i ekonomicznego, uczą się jego reguł gry – ale dzieje sie to bardzo powoli. A bez tego rewolucja jest niepełna, niedokończona. (…) Dopełnienie wolności formalnej, potencjalnej zapewnionej przez demokratyczne państwo i prawo do wymiaru autentycznego i realistycznego, będzie możliwe tylko pod warunkiem konsekwentnej budowy społeczeństwa obywatelskiego i doskonalenia poziomu moralnego obywateli” – zauważa prof. Piotr Sztopmka.

Bezpłatne egzemplarze książki można otrzymać wysyłając maila na na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając nazwę instytucji/osoby prywatnej, adres oraz liczbę egzemplarzy.

Publikacja do pobrania w wersji pdf 

 

 

 

VII Konferencja Krakowska

Media o VII Konferencji


Fundusze Europejskie w Małopolsce Rzeczpospolita Polska Województwo Małopolskie Unia Europejska

 

 

Konferencja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020